KURUMSAL SATIŞ EĞİTİMİ

Satış eğitimlerinin amacı, katılımcılara yeni beceriler kazandırırken, takım bilincini geliştirmek, satış ekibinin bütünlüğünü sağlamaktır.

 

  • Satış Eğitimleri, sektörünüzün dinamikleri, ürün/hizmetinizin güçlü ve zayıf yönleri, rakiplerinizden farklarınız, satış ekibinizin mevcut durumu ve daha bir çok alan hakkında bilgi edindikten sonra KURUMUNUZA ÖZEL olarak hazırlanır.
  • Kalıp eğitim kullanılmaz.
  • Bildiğiniz gibi, ülkemizde yazılı olmayan satış kuralları, teoriden daha geçerlidir. Bu nedenle yurt dışından gelen eğitim içerikleri, asla olduğu gibi anlatılmaz. Ülkemiz PİYASA KOŞULLARINA UYGUN olarak yeniden yorumlanarak eğitimlere entegre edilir.
  • Eğitimlerde TEORİ VE PRATİK bir arada işlenir. Öğrenilen bilgiler, henüz eğitim bitmeden deneyimlenerek, katılımcının kullanım alanına taşınır. ROL ÇALIŞMALARI yapılır. 
  • Eğitimlerde, TEST VE ENVANTERLER kullanılarak, katılımcıların hem kendilerini hem de birbirlerini farklı yönleriyle tanıması sağlanır.
  • TAKIM OYUNLARIyla, ekip içi bağlar güçlendirilir. 

EĞİTİM TEKNİĞİ

satış eğitimi,satış teknikleri eğitimi,satış pazarlama eğitimi,satış koçu,satış koçluğu,telefonda satış eğitimi,şirket eğitimleri,kurumsal satış eğitimi,kurumsal eğitim,kurumsal danışmanlık

Teorik bilginin kalıcı olması adına, sektörel dinamiklerinizi baz alarak, YARATICI DRAMA ve NLP tekniği ile ROL ÇALIŞMALARI yapılır.

Kurumunuza özel, kapalı grup eğitimlerinde, TAKIM ÇALIŞMASI oyunlarına mutlaka yer verilir.

SATIŞ EĞİTİMİ ÖN ANALİZ FORMU

Sizinle iletişime geçmeden önce, sizi daha yakından tanımak istiyoruz.